Hiiu pits

profiil-4u9c7675

Käsitöösalongis on müügil hiidlaste valmistatud rõivad, mis on kaunistatud pitsiga, imekaunid pitssallid ja –kindad, Hiiuinglid ja muud aksessuaarid. Tekstiilide kaunisamiseks on kasutatud Pühalepa ja Reigi kihelkonna rahvariidepitse.

Hiiu pits on 19. sajandist alates Hiiumaal laialt levinud heegeldamise viis, mis tekitab pitsi paremale reale reljeefsuse. Veel iseloomustab neid pitse pikad ketiread mustris, mis muudavad heegelduse õhuliseks. Selliselt on heegeldatud Reigi ja Pühalepa kihelkonna rahvariiete pitsid.

Filigraansed pitsid kuuluvad valdavalt õhukesest puuvillariidest käiste ja põllede juurde. Eriti pitsiliseks muutusid Pühalepa rõivakomplektid. 19.-20. sajandi vahetusel hakkasid teistegi kihelkondade naised-noorikud vabrikupitside asemel kodustehtud heegelpitse kasutama. Riietust kujundati paljuski Pühalepa rõivaste eeskujul, kuid pitside laad jäi erinevaks.

Hiiupitsi salongi asutajaks on Aet Reha, kes teeb koostööd Hiiumaa muuseumiga hiiupitsi säilitamiseks ja tutvustamiseks. Tema initsiatiivil on paljud pitsid üles joonistatud ja läbi heegeldatud. Võimalik tellida Hiiumaa kihelkondade rahvariideid.

Uuri lähemalt: www.facebook.com/Käsitöösalong-Hiiupits  /  Avatud: E-R 10.00-18.00 L-P 10.00-16.00  /  Tel. +372 5855 6608

[Best_Wordpress_Gallery id=”4″ gal_title=”Hiiu pits”]